Tworzenie własnych kosmetyków – czy to możliwe?

Sklepowe półki uginają się od kosmetyków, których opisy zachęcają do przetestowania. Jednocześnie wiele z nich posiada substancje, które niezbyt korzystnie wpływają na zdrowie. Alternatywą jest robienie własnych kosmetyków z półproduktów kosmetycznych. Zastanawiasz się, czy to możliwe? Dowiedz się, co jest potrzebne, aby stworzyć własny tonik, krem czy balsam!

Własne kosmetyki – podstawy

Co potrzebne jest do tworzenia kosmetyków w domowych warunkach? Oto lista najbardziej przydatnych półproduktów:

  • substancje nawilżające – aloes, kwas hialuronowy, panthenol
  • substancje natłuszczające – oleje i masła naturalne
  • substancje czynne – witaminy, kwasy kosmetyczne, ekstrakty owocowe i roślinne
  • emulgatory i substancje zagęszczające
  • konserwanty, regulatory PH (np. soda oczyszczona)
  • pojemniki, zlewki, waga do odmierzania porcji półproduktów
  • woda destylowana
  • dezynfekcja

Najprostsze kombinacje półproduktów

Nie musisz od razu porywać się na skomplikowane kombinacje i trudne do wykonania kosmetyki. Wystarczy, że połączysz olej i substancję nawilżającą, a już otrzymasz mieszaninę, która nawilża, chroni i natłuszcza naskórek. Wiele półproduktów możesz dodawać do domowych maseczek kosmetycznych, na przykład na bazie glinek czy alg morskich. Nieco więcej wiedzy, ale za to niewielu produktów, wymagają toniki z kwasami kosmetycznymi. Kosmetyki tego typu trzeba jednak stosować ostrożnie, najpierw regulując PH zgodnie z zaleceniami z przepisu, a następnie bacznie obserwując swoją skórę.

Kremy, balsamy? Da się zrobić!

Krem lub balsam to połączenie fazy wodnej, fazy olejowej oraz emulgatora. Jeśli znajdziesz już przepis na krem, który sprosta oczekiwaniom Twojej skóry, wystarczy podzielić kosmetyki na te, które rozpuścisz w wodzie oraz oleje wraz z emulgatorami. Kremy zwykle robi się na ciepło, co oznacza, że obie fazy musisz podgrzać, a następnie wymieszać za pomocą mieszadełka, aby się połączyły. Niektóre substancje kosmetyczne są jednak wrażliwe na podgrzewanie, dlatego pamiętaj, aby dodać je na samym końcu, kiedy kosmetyk nieco ostygnie.

Jak oceniasz artykuł?

/ 5.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pojemniki Meble ogrodoweSprzęt AGDAkcesoria kuchenneMateraceGarnki i patelnieButy damskie i męskieHotel mazuryTrener personalny WarszawaSpersonalizowane walizkiAgencja interaktywna